PUCHAR GORDONA BENETTA W TORUNIU

64. Puchar Gordona Benetta – najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie. Wydarzenie odbędzie się 19-22 sierpnia 2021 na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Z tej okazji Poczta Polska w dniu 06.08.2021 wprowadza do obiegu kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty na którym umieszczono biało–czerwony balon, u podstawy którego, w zastępstwie kosza, jest fragment wieży ratusza staromiejskiego w Toruniu. W prawym dolnym rogu znaczka umieszczono oznaczenie wartości A, a wzdłuż górnej krawędzi – napis POLSKA.

Projekt kartki przygotował Andrzej Gosik

W części ilustracyjnej kartki znajduje się historyczna fotografia z 1934 r., przedstawiająca przygotowania balonów do startu na Polu Mokotowskim podczas XXII Pucharu Gordona Bennetta, tytuł emisji „64. Zawody o Puchar Gordona Bennetta” oraz logo tegorocznych zawodów, które będą odbywały się w Toruniu.

Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy

Toruń posiada bogate tradycje lotnicze. Stacjonował tu w międzywojniu batalion balonowy i działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Trzykrotnie odbywały się tutaj także Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar płk. Aleksandra Wańkowicza (w latach 1935, 1936 i 1937).